تولید نانو اکسید برای کاشی و سرامیک

یک شرکت دانش‌بنیان داخلی با حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی توانسته است نانو اکسید روی را با خاصیت آنتی باکتریال تولید کند.

به گزارش بازار کاشی و سرامیک به نقل از ایسنا، خلیل بیکی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان واقع در پارک علم و فناوری استان یزد، در خصوص کالای تولید شده در این مجموعه، گفت: محصول تولید شده در شرکت ما، نانو اکسید روی است.

وی تصریح کرد:

از جمله خواص ویژه نانو اکسید روی، می‌توان به پایداری شیمیایی بالا، ثابت دی الکتریک پایین، فعالیت کاتالیزوری بالا، جذب نور فروسرخ  و فرابنفش و از همه مهم‌تر خاصیت ضدباکتری و ضد قارچ آن اشاره کرد که شرکت ما قادر است این محصول را بر اساس سفارش مشتری تا اندازه ذرات زیر ۱۰۰ نانومتر و خلوص بالای ۹۹.۹۹ درصد تولید کند.

بیکی، نانو اکسید روی را دارای کاربردهای مختلفی دانست و افزود:

برخی از کاربردهای این محصول شامل استفاده در پارچه و البسه به عنوان یک ترکیب ضد قارچ و ضد باکتری، استفاده در صنایع لاستیک، پلاستیک‌سازی و لعاب کاشی و سرامیک، استفاده در صنایع رنگ به عنوان رنگ‌های عایق حرارتی، استفاده در لوازم آرایشی و بهداشتی مانند برخی از پمادها و … است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان خاطرنشان کرد:

با توجه به کاربردهایی که این محصول دارد، می‌توان گفت که بازار هدف آن بیشتر مواردی است که به دنبال دستیابی به خاصیت آنتی باکتریال از نانو اکسید روی هستند، مانند کاغذ آنتی باکتریال، چینی بهداشتی، پوشاک، داروی دام و … .

وی محصول تولید شده در این شرکت را از نظر کیفیتی و قیمتی با نمونه‌های مشابه خارجی قابل رقابت دانست و ادامه داد:

نانو اکسید روی تولید شده در این مجموعه با نمونه‌های چینی و آمریکایی موجود در بازار قابل رقابت است. محصول ما بنابر اظهار مشتریان دارای همان کیفیت بوده و نتیجه مورد نظر مشتری را ایجاد می‌کند.

تولید کاشی و سرامیک انتی باکتریال

بیکی با اشاره به اینکه نانو اکسید روی تولید شده در شرکت متبوعش،

استانداردهای لازم را دارد، گفت: از آنجا که محصول ما قابلیت رقابت در بازارهای جهانی را دارد،

یکی از چشم‌اندازهای این مجموعه صادرات محصول مورد بحث است. از این‌رو در حال توسعه کارها برای تولید صنعتی این محصول هستیم تا در مراحل بعدی صادرات آن را آغاز کنیم.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، ضمن اعلام رضایت از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی، عنوان کرد:

تسهیلاتی که صندوق ارائه می‌دهد، تسهیلات خوبی است.

بر اساس اعلام صندوق نوآوری، وی در پایان اظهار کرد:

تسهیلاتی که شرکت ما از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کرده است،

در خصوص نمونه‌سازی محصول نانو اکسید روی بود که تولید این محصول در مقیاس تولید صنعتی می‌تواند حدود ۱۰ نفر اشتغالزایی داشته باشد